Podlahové lišty a jejich povrchová úprava
Podlahové lišty můžeme také různě povrchově upravovat a to hned několika způsoby. K nejčastějším patří lakování, moření a olejování. Těchto povrchových úprav dosáhneme pomocí stříkání, což doporučujeme pouze tomu, kdo má s tímto odvětvím zkušenosti a také potřebné prostory a vybavení (kompresor, stříkací pistole, atd.), nebo nanášením laku pomocí štětce, což zvládne téměř každý.
Než začneme lištu povrchově upravovat, musíme brusným papírem lehce strhnout hrany a poté lehce přebrousíme lištu celou tak, aby na ní nebyly nerovnosti či třísky. Dále lištu ofoukneme, otřeme, či odmastíme, čímž ji zbavíme nečistot a připravíme na manipulaci. Používáme brusný papír p500-p1000
Lakování – lak vybíráme podle potřeby lesklý, polotmavý, tmavý dále syntetický, nitro či vodou ředitelný, které se liší hlavně v době schnutí. Lak naředíme podle pokynů výrobce a nanášíme štětcem rovnoměrně po celé liště. Jakmile lak na liště lehce zaschne, nátěr opakujeme a takto pokračujeme, dokud nebudeme se vzhledem lišty spokojeni. První a druhý nátěr se většinou okamžitě vpije do dřeva, takže prodlevy mezi nátěry nemusí být dlouhé.
Moření – mořidla vybíráme podle odstínu a také složení, na vodou ředitelná, lihová a hydrovosky. Při moření barvivo proniká mezi vlákna dřeva a nezanechává na povrchu vrstvu. Namořený povrch není možné mořidla zbavit, proto je důležité si moření dobře rozmyslet. Při moření postupujeme stejně, jako při lakování, pouze na závěr, po úplném zaschnutí, můžeme lištu lehce přebrousit, nebo vykartáčovat. Tím dosáhneme vyjasnění odstínu. Pokud nejsme spokojeni se sytostí barev, můžeme celý proces opakovat.
Olejování – také olejů dnes najdeme na trhu nepřeberné množství druhů a odstínů. Při olejování postupujeme také stejně, jako při lakování a moření. Po zaschnutí (cca 24 hod) je dobré lištu otřít vlhkým hadrem, poté uvidíme, jak se nám zvýraznila struktura dřeva. Výhodou lakování je zachování přírodního vzhledu dřeva, ale je dobré za jeden až dva roky olejování opakovat.